Új hulladékkezelési szabályok 2026-tól: Fizetős lesz a leadás

Dóra Kovács
Szerző
Dóra Kovács
„Itthon” és „Kék-hírek” rovatok szerkesztője. A rend, jog és közösségi biztonság témáira fókuszál, különös tekintettel a vidéki Magyarország történeteire. Hitvallása: tények, fegyelem, szolgálat a közösségnek.
2 perces olvasmány

2026-tól fizetős lesz az építési-bontási hulladék leadása a gyűjtőudvarokban

2026-tól fizetős lesz az építési-bontási hulladék leadása a gyűjtőudvarokban. A változásra a MOHU közleménye alapján július 1-jén kerül sor, amikor a lakossági hulladékudvarokban (ahol ez szolgáltatás elérhető) bruttó 36 forintot kell fizetni minden leadott kilogramm építési-bontási törmelék után.

A díjas rendszer szükségessé vált, mert az ingyenes, korlátozott mennyiségű leadás lehetőségét visszaélések sújtották. Gazdálkodó szervezetek rendszeresen kihasználták a rendszert, veszélyeztetve annak fenntarthatóságát, sőt egyes helyeken ellehetetlenítve a szemétfeldolgozó létesítmények zavartalan működését. Az új, egységes tarifa (HAK 17 09 04 és HAK 17 01 04 kódú hulladékra egyaránt) éves korlát nélkül érvényesül, tájékoztatja a Magyar Hulladékgazdálkodási Közszolgáltatási Nonprofit Zrt. (MOHU).

Alternatívák

Alternatívák továbbra is állnak rendelkezésre: az építési-bontási törmeléket engedéllyel rendelkező hulladéklerakók vagy hasznosító telephelyek is átvehetik (ahol egyedi díjszabás érvényes), illetve komolyabb felújítások esetén a vállalkozással való szerződés köthető az elszállításra.

A MOHU azonban kiemeli, hogy a lakosság kényelme érdekében a hulladékudvari leadási lehetőséget fizetős, de korlátmentes formában fenn kívánják tartani.

Cél és hatás

Ez a módosítás a tisztességes hulladékkezelés és a közszolgáltatások védelmét szolgálja, megfizettetve a visszaélést, míg a felelős lakosság számára továbbra is könnyű hozzáférést biztosít. Így a rendszer igazságosabbá válik: csak a visszaélők szívnak, a törvénytisztelő polgárok és a magyar közösségek működő környezetvédelmi szolgáltatásai nyernek.

Cikk megosztása
Követés:
„Itthon” és „Kék-hírek” rovatok szerkesztője. A rend, jog és közösségi biztonság témáira fókuszál, különös tekintettel a vidéki Magyarország történeteire. Hitvallása: tények, fegyelem, szolgálat a közösségnek.
Nincs hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük