Magyar Péter miniszterelnök holnap, a parlamentben bemutatja a Tisza-kormány vitatott terveit. Köztük szerepel a közjogi méltóságok – köztük Sulyok Tamás köztársasági elnök – elmozdítása és a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal létrehozása, mely magánvagyon államosítására lehet alkalom. „13 órától a parlamentben ismertetem a bábok eltávolítását és a Vagyonvisszaszerzési Hivatalt” – jelentette be közösségi oldalán.
Bejelentés és tervei
A terv alapvető aggályai
A terv alapvető aggályokat vet fel: Sulyok elnök eltávolításához az Alaptörvény módosítására lenne szükség, mert a jelenlegi szabályok szerint csak alkotmánysértés vagy bűncselekmény esetén lehetséges a leváltás. Ez az alkotmányos fékek és ellensúlyok rendszerét érinti, amely Brüsszelben is aggodalomra ad okot. A Politico lap szerint jogállamisági kérdések merülhetnek fel, kockázatot jelentve az uniós forrásokra.
A Vagyonvisszaszerzési Hivatalról szóló szavazás
A Vagyonvisszaszerzési Hivatalról történő szavazás, bár a kormányfő sürgeti, az őszig elhúzódhat. Ennek hátterében az állhat, hogy nehéz beilleszteni az európai jogrendbe. Bár a kormány társadalmi egyeztetésre hivatkozik, a konzultációs idő szűk. Magyar Péter szándéka lehet, hogy fenntartsa szavazótáborának Fidesz-ellenes hangulatát, míg a szervezet ténylegesen nem létesül. A jogi kérdések és brüsszeli veszélyek figyelmen kívül hagyása komoly kockázatot jelent feltétlenül. A döntéseknek a jogrendszer kereteit kellene tiszteletben tartaniuk, ne pedig veszélyeztessék a magyar jogállamiság és a nemzetközi kapcsolatokat.
Jogkövetkezmények és Brüsszeli kockázatok
A jogi kérdések és brüsszeli veszélyek figyelmen kívül hagyása komoly kockázatot jelent feltétlenül. A döntéseknek a jogrendszer kereteit kellene tiszteletben tartaniuk, ne pedig veszélyeztessék a magyar jogállamiság és a nemzetközi kapcsolatokat.

